Szigorú megtorlás jöhet Ukrajnával szemben – nem is akárkitől
Kijev január 1-jén tette meg a lépést, hogy megszakítsa az Oroszország Ukrajna elleni háborújának finanszírozását segítő bevételeket.
És a lap szerint „ez még csak a kezdet”.
Nyitókép: Nhac NGUYEN / AFP
A nemzetközi közösséget felrázta a hír: akár 100 ezer észak-koreai katona is csatlakozhat az orosz erőkhöz az ukrajnai háborúban. Az elmúlt hetekben hírszerzési jelentések szerint több ezer észak-koreai katona bukkant fel Oroszországban, Kurszk közelében, de a Bloomberg jelentése szerint „ez még csak a kezdet lehet”.
A források alapján Kim Dzsongun, Észak-Korea vezetője, folyamatosan növekvő kontingenst küldhet frontra.
Az amerikai lap értesülései szerint a G20 egyes tagországainak jelentései azt mutatják, hogy az elmúlt időszakban Észak-Korea támogatása fokozatosan, szakaszokban valósulna meg. Kijevnek tehát egy egyre bővülő és rotált katonai jelenléttel kell szembesülnie, miközben a kérdés továbbra is az, hogy hogyan pótolják az eddigi esetleges háborús veszteségeket. Orosz források is hangsúlyozzák, hogy Észak-Korea támogatása akkor válik stratégiailag hatékonnyá, ha a katonai veszteségek pótlását is biztosítani tudják, „mivel így lehetnek képesek hosszútávon is fenntartani a harci jelenlétet”.
Ukrajna dél-koreai nagykövete korábban úgy nyilatkozott, hogy legalább
15 ezer észak-koreai katonára számítanak, akiket folyamatosan rotálnak majd a harcok közben”.
A nagyszabású katonai mozgósítás Putyin elnök hosszabb küzdelmekre való felkészülését sejteti, miközben Kim Dzsongun döntése pánikot keltett Kijev európai szövetségesei között. A félelmek szerint Észak-Korea részvétele a konfliktus második világháború óta nem látott eszkalációját idézheti elő. A konfliktus kiterjedése geopolitikai hatásokat is előrevetít:
Phenjan orosz fegyverrendszerekhez juthat a támogatásért cserébe, ami a Távol-Keleten is feszültségnövekedést okozhat.
***
Kapcsolódó vélemény
Ez nemcsak antidemokratikus, hanem rendkívül veszélyes is.